2-ри октомври, Дом Канети

18.00ч.

В сътрудничество с Leap Off Page Festival

Уалид Хаджар Рашеди (Франция)

Дебютният роман на Уалид „Qu’est-ce que j’irais faire au paradis?“ е финалист за наградата „Гонкур“ за дебютен роман през 2022 г., а вторият му роман „Nos destins sont liés“ е публикуван през септември 2023 г. Уалид е съосновател и директор на „Frictions“, онлайн платформа, широко известна с поредицата си от подкастове, които изследват глобални социални проблеми в наративен стил. В момента работи като съавтор на сценарий за филм, продуциран за телевизията от Ален Панкрази.

Критиката и популярността на Qu’est-ce que j’irais faire au parade (Какво бих направил в рая) (финалист за наградата Goncourt du premier roman и за Prix Orange du livre)

Тази книга разказва за любовта, за силата на историите и за сложността на глобализацията. В много отношения тя е ода за разнообразието и универсалността и показва колко различни хора са – често неволно – събрани от едно събитие. Има меланхолично и същевременно радостно приемане на факта, че нито една среща няма да ни остави незасегнати, независимо дали е положителна или отрицателна. Малек постоянно е извън културната си дълбочина и не прави нищо друго, освен да се среща с хора, дошли от другаде, всички те обединени от лавината на ефекта на пеперудата, предизвикана от атентатите на 11 септември.

Хенсли Ран Солорсано (Венецуела)

Хенсли е венецуелски писател и музикант, който живее и работи в Берлин. Автор на два сборника с разкази на испански език: Dinero fácil (Libros del Fuego, 2014), обявен за най-добрия венецуелски сборник с разкази за същата година от „El Universal“, и Crónicamente Caracas (FCU, 2008), който печели специална награда на Годишните награди „Transgenérico“. През 2016 г. е писател-резидент в Международната програма по творческо писане в Университета на Айова. С групата „Autopista Sur“ издава албума „Caracas se quema“ (2008).

The connectors 

Сюжетът: Звукорежисьор, обсебен от миналото, открива, че народна песен, която е записал в младостта си, сега се използва в родината му като военна помпозност, докато екзекутират протестиращи.
 Контекст: Първата част се развива във Венецуела през 2005 г., когато започва т.нар. революция и социалистическият авторитаризъм над страната, който в крайна сметка ще унищожи икономиката и ще накара 8 милиона венецуелски мигранти да избягат в други страни. Втората част се развива в Берлин (Германия) през 2014 г., приемния град на хиляди венецуелски емигранти.
 За писането на кратки разкази: При писането на кратки разкази някои неща се определят от мен – като място, време, герои – но най-важните два елемента за мен просто се “появяват” от нищото: началото и краят. След като имам ясна представа за тях, мога да се заема с работата: т.е. да открия какво се случва по средата, която за мен винаги е нещо мистериозно и ново.
 За произведението: Виниловите плочи, книгите и музеите са съдбата на изкуството в свободния свят. Но какво се случва с изкуството в условията на диктатура? Мисля, че “The connectors ” задава този въпрос. Също така творбата изследва две взаимоотношения: моментът, в който изкуството се докосва до живота, и моментът, в който историята  смазва анонимните житейски истории.