7 – 9 и 14 – 16 април 2014 г.
Дом Канети, ул. Славянска 12, Рус
е


Sofia MENAR Film Festival се утвърждава през годините като най-големият кинофестивал в България, който представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия Изток и Северна Африка и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Абревиатурата MENAR идва от наименованието, с което страните от този регион се определят като едно цяло – Middle East and North Africa Region.Понятието има и второ значение: Менáр /منار , произнася  се и манáр/ на арабски означава фар, светлинна кула, пътеводна светлина. Това е и целта на фестивала – не само да представя филми, но и да създава връзка между хората.

От 7-ми до 16-ти април избрани филми от фестивала ще бъдат представени за първи път в Русе.

7-ми април, 19.00 ч.
Чувал с брашно (Le Sac de Farine)

(Белгия-Мароко, 2012, 89 мин., Режисьор: Кадиджа Леклер)
Филмът е създаден по живота на авторката и проследява историята на едно осемгодишно мюсюлманско момиче от Мароко, което живее в католическо сиропиталище в Белгия през 70-те години. Биологичният й баща, който тя никога не е срещалa, я отвежда в беднo селце в Атласките планини на Мароко, където тя прекарва младежките си години.

8-ми април, 19:00 ч.
Алмания: Добре дошли в Германия (Almanya – Willkommen in Deutschland)

(Германия, 2011, 101 мин., Режисьор: Ясемин Шамдерели)
Алмания представя историята на едно турско семейство, живеещо в Германия, начело на което стои най-възрастният член на фамилията – дядото. Изглежда, че всеки един от огромната фамилия има свое мнение относно немско-турското си възпитание и собствена степен на асимилация – така че когато по време на вечеря дядото заявява, че е закупил къща в Турция и би искал всички семейно да я посетят,  той среща сериозен отпор.

9-ти април, 19:00 ч.
Джазът в Турция (Türkiye’de Caz)

(Tурция, 2013, 100 мин., Режисьор: Бату Акьол )
Този документален филм може да се обобщи като проект, в който изследвам възникването, развитието и взаимодействие между турската джаз музика и нейните музиканти, в паралел с историята на Турция

14-ти април, 19:00 ч.
Рубииената нощ (Lal gece)

(Tурция, 2012, 92 мин., Режисьор: Реис Челик)
В отдалечено турско селце, стара кръвна вражда между две семейства най-накрая е приключила с уреден брак между мъж, току-що освободен от затвора, и младо момиче, когото той никога не е срещал. С това идва и тяхната първа брачна нощ и това, от което се страхува най-много тя, тепърва предстои – консумацията на брака им. Готова е да накара любимия си да разказва увлекателни истории цяла нощ, за да го разсее, с надеждата всеки момент да се зазори.

15-ти април, 19:00 ч.
С трабант из Африка (Trabantem napric Afrikou)

(Чехия, 2011, 96 мин., Режисьори: Дан Прибан, Дана Златохлавкова)
Да пътуваш 20 000 км. в най-евтината кола на света през най-бедния континент – защо не? Това предизвикателство за пътешественици показва, че всичко е въпрос на големи мечти и здравословно пренебрегване на невъзможното. Без резервни превозни средства и гаранции за щастлив край – само с два трабанта с двутактови двигатели, едно изпълнено с приключения пътуване от Либия до нос Добра надежда.

16-ти април, 19:00 ч.
Бекас (Bekas)

(Швеция-Финландия-Ирак, 2012, 97 мин., Режисьор: Карзан Кадер)
Това е история за двама братя Зана (7 год.) и Дана (10 год.), които живеят на улицата на ръба на оцеляването. Когато виждат през един отвор в местното кино какви ги върши Супермен, двете момчета решават, че трябва да отидат в Америка и да живеят именно с него. Това е началото на едно невероятно пътешествие.

Събитието се осъществява в сътрудничество със Сдружение „Позор”.